Sürü Takibi Nedir ? Sürü Takibi Neden yapılır? Sürü takibi Size Ne Kazandırır | ciftliksistem
Küçükbaş sürü takip yazılımı ciftliksistem.com

Sürü Takibi Nedir ? Sürü Takibi Neden yapılır? Sürü takibi Size Ne Kazandırır


Sürü Takibi Nedir ? ciftliksistem® Çiftlik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır? Size ne Kazandırıyoruz?

Koyunculuğa nerden başlamalıyım? Sürü takibi nedir?

 

Sürü takibi nedir ? 

 

Sürü takibi muhasebenizin gelir gider takibi gibidir. Temelde verimli hayvanlar, yolunda giden işler gelir olarak nitelendirilirken, verimsiz hayvanlar, yolunda gitmeyen işler ise gider olarak nitelendirilir. Hayvancılık işletmelerinin karlılıklarını artırabilmesi için sürü içerisindeki tüm hayvanları verilere dayanarak takip altına almaları gerekir. 

Sürü takibi olmadan 200 hayvan arasından kısır olan hayvanı belirlemek çok zordur. Hayvan eşleşmelerini kayıt altına aldığımızda, hamilelik ve doğumlarını takip ettiğimizde basitçe sürünün doğurganlığını takip etmiş oluruz. Hayvanımız ilk eşleşmesinden hamile kalmadı, 2. Şansı verdik tekrardan hamilelik şekillenmedi. Bu durumda önceki yıllara ait kayıtlarla birlikte ilişkisel olarak değerlendirme yapmamız gerekmektedir. Excel gibi platformlarda geçmiş kayıtları birlikte ilişkişel olarak değerlendirmek oldukça zahmetlidir. ciftliksistem®  ile tek bir tıklama yıllara göre ilişkisel raporlar oluşturulabilmektedir. 

ciftliksistem® Çiftlik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

 

ciftliksistem® hayvan, tedavi, doğum, yavrulama, canlı ağırlık, hastalık gibi tüm verileri bulut ortamında saklamanıza olanak sağlar ve verileri üzerinde analizler yaparak size uyarılarda bulunur ve verim raporlar üretir. ciftliksistem® yazılımı tablet, bilgisayar veya cep telefonu ile sahada kullanılabilir. RFID (çipli) küpeler ile entegre çalışarak hayvan başında hızlı ve pratik işlemler yapmaya olanak tanır. Topladığı verilerle çiftliğinizde karlılığı artırmaya yönelik rapor ve istatistikler üretir. Veri kaybının önüne geçer, insan hatasını en aza indirir. En önemli unsurlardan birisi ise aile ağacını oluşturarak damızlık seçiminde anne, baba, anne anne, baba anne gibi bireylerin canlı ağırlık artışları, doğurganlıkları, süt verimleri, tedavileri ve diğer verileri tek tık ile raporlayabilir.

Size Ne Kazandırıyoruz ?

 

ciftliksistem® Çiftlik Sürü Takip Sistemi sürünüzün sağlığı, doğurganlığı, verimliliği hakkında bilgiler üretir. Örneğin çiftliğinizdeki ikizlik oranı en yüksek koç ve koyunlar, canlı ağırlık artışına sahip en iyi hayvanlar, süt verimi en iyi olan hayvanlar hangileri olduğunu size raporluyoruz. Topladığımız bütün verleri ilişkisel ve tarihe göre değerlendirmenize olanak tanıyoruz. ciftliksistem® sayesinde belirlediğiniz her verimsiz hayvan cebinize kar olarak dönüş yapıyor. İster küçükbaş ister büyükbaş bakıcılığı yapıyor olun, senede 1 adet kısır hayvan tespit etmiş olmak yazılım maliyetini çıkarmakla beraber işçilikten, zamandan ve mekandan kazancınız olmakla beraber, verimliliğe odaklanmanızı olanak tanıyoruz.