Pedigri ( pedigree) ve şecere nedir ? Ciftliksistem sürü takibi araçları . | ciftliksistem
Küçükbaş sürü takip yazılımı ciftliksistem.com

Pedigri ( pedigree) ve şecere nedir ? Ciftliksistem sürü takibi araçları .


 

Sürü Takibi Nedir ? ciftliksistem® Çiftlik Bilgi Sistemi Nasıl Çalışır? Dernek oluşumlarına katkımız nedir? KİFGÜD İle De France Derneğiyle bir araya geldik.

Hayvan yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliği açısından yetiştiricilerin dayanışması, yardımlaşması çok önemli yer tutmaktadır. Bu aşamada dernekler ve birlikler devreye girmektedir. 

Kayseride kurulmuş olan KİFGÜD dernek İle De France ırkı yetiştirmektedir. Türkiye'de bir ilk denebilecek şekilde dernek içinde hayvancılığa katkı sağlayacak bir sistem kurmuşlardır. Dernek üyeleri Kayseri ili içerisinde olmak zorunda olup, dernek içerisinde denetmenler bulunmaktadır. Bu denetmenler üyeleri kurallara uyup uymadığını, hayvan kalitesini, sürü takibini kontrol etmektedirler. Dernek içerisinde Pedigri ye çok önem verilmektedir. Sağlıklı bir pedigri oluşması için denetmenler yetiştiricilerin her adımlarını kaydetmekte, sürü takip yazılımı ve videolar eşliğinde kayıt altına almaktadır. Hayvanların dijital izlerini kanıtlanabilir biçimde oluşturmaktadırlar. Yetiştiricileri ve hayvanları kontrol altına tutabilmek içinse Kayseri dışından üye kabul etmemektedirler. Ayrıca dernek üyeleri 3 hafta aralıklarla bir araya gelerek seminer/eğitim programları yapmaktadırlar. 

Ayrıca dernek başkanı ve üyelerinin tamamı ciftliksistem.com çiftlik bilgi sistemini kullanarak her şeyi kontrol altında tutmaktadırlar. Akıllı çiftlik sistemimiz sayesinde hayvanlar, eşleşmeler, stok, tedaviler, ağırlık kayıtları, anne ve baba kayıtları gibi bir çok veriyi kayıt altına alarak dernek içerisinde ıslah çalışması yapmaktadır. 

Ciftliksistem çiftlik takip yazılımı ile dernek denetmeleri yada dernek başkanı diğer çiftlikleri tek bir noktadan kontrol edebilir, derneklerin yazılım içerisinde yetkilerini kısıtlayabilir yada anında yetiştiricilerin durumlarından haberdar ". Dernek başkanına mevcutta kaç adet hayvanınız var, kaç adet kuzu var, kaç adet koç var, önümüzdeki 6 ay içerisinde kaç adet doğum olacak, ikizlilik oranınız ne, yetiştiriciler arasında en çok görülen rahatsızlık ne, dernek içerisindeki en iyi performansa sahip hayvan hangisi gibi bir çok spesifik soru sorulduğunda anında cevap verebilmektedir.  En önemli konulardan birisi ile ciftliksistem ile şecere ve pedigri oluşturabilmektedirler.

Küçükbaş koyun üreticileri, yetiştirici birlikleri dernek yönetimi

Peki nedir bu pedigri ve şecere? Türkiye'de hayvancılık alanında çok fazla yaygın olmadığı için şecere ve pedigri birbirine benzetilmektedir. Halbuki şecere ve pedigri birbirine benzer yanları olsada farklıdır.

Şecere nedir ? 

 

Şecere sadece hayvanlara özel birşey değildir. Basitçe bir bireyin en uzak atalarından itibaren anne-baba bağlarını gösteren dallanmış ağaçlardır. Ayrıca soy ağacı, soy kütüğü diyede adlandırılır. Şecere oluşturabilmek için anne-baba bağlarının bilinmesi yeterlidir. Aile arasındaki bağları anlamak için kullanışlı bir çizelgedir.

sürü-takibi-şecere

Pedigree nedir ? 

 

Pedigri (pedigree) de soy ağacını, aile dallanmasını içerir.  Genetik pedigriler en az 3 kuşağı kapsamaktadır. Bu aile ağaçlarında hasta bireyler, genetik hastalıklar, fenotip, kanser riskleri , doğumsal anomaliler, ölümler ve nedenleri, gebelik kayıpları gibi bir çok kriter izlenebilir. Genetik aile ağaçları pedigri yardımıyla hangi hayvanlara hangi testler yapılmalı, hangi kontrollerin düzenli yapılması gerektiği ortaya konulabilir. Pedigri analizinde hastalık riskleri ve çözüm yolları ortaya çıkartılabilmektedir. Temelde ıslah çalışması, ari hayvan çalışması yapılırken oluşturulan çizelge/belge dir.

pedigri-pedigree-soy ağacı

Ciftliksistem akıllı çiftlik sistemi ile hayvanlarınızın pedgiri ve şeceresini oluşturabilirsiniz. Sistemde kayıtlı hayvanlarınıza yapılmış tüm işlemler; tedaviler, geçirilen hastalıklar, tartımlar, üreme verimleri, doğumlar gibi hayvanların başından geçen tüm olaylar ilişkisel  ve olarak ve tarihe dayalı kayıt altına alınır. Akıllı çiftlik sistemimiz olan hayvan takip sisteminde yapılan tüm hareketler hayvanlarınıza otomatik olarak kaydedilir. Ayrıca pedigri oluşturabilmek için sizin tarafınızdan hazırlanacak olan sorulara/parametrelere/metriklere göre hayvanlarınızın hakkında veri toplarak ırkınızın üstün özelliklerini gösterip göstermediğini araştırabilirsiniz. 

Ciftliksistem teknolojik ve akıllı çiftlik yönetim sisteminde pedigri belgesi şunları içermektedir.

Hayvanın Bilgileri:
Cinsiyet: Erkek
Hayvan Tipi: Erkek Süt Kuzu
Irk: Lacune
Doğum Tarihi: 19.07.2023
Hayvan yaşı: 0y -0a -15g
Hayvan yaşı (gün): 15
Küpe Bilgileri:
Lakap:
Çiftlik Küpe No: CFS2023-0708
Çiftlik Küpe Rengi: Sarı
Devlet Küpe No: bilinmiyor
Devlet Küpe Rengi:
RFID Küpe No: CFS17010
Konum Bilgileri: 1. Bina
Aktif Padok: Kuzu PADOK A1
Sürü: Sürü 7
Aile Bilgileri:
Baba Bilgi: - BG034001383805 ( DERVİŞ BABA )
Anne Bilgi: - BG034001301647 ( )
Kardeş Sayısı: 2
Edinme Tarihi: 19.07.2023
Edinme Yöntemi: Doğum

Canli Ağırlık Artışları: 

Günlük Ağırlık Artışı: 0.012 kg
7 Günlük Ağırlık Ortalaması: 1.389 kg
15 Günlük Ağırlık Ortalaması: 2.977 kg
30 Günlük Ağırlık Ortalaması: 5.954 kg

 

Anne-Baba

Büyük Anne- Büyük Baba

Soy ağacıındaki tüm bireylerin canlı ağırlık verileri

Bu hayvanın çiftleşme verim bilgisi:
Bu hayvanın çiftleşme verileri bulunmamaktadır.
Babası(-BG034001383805) hayvan parametre verileri:
İkizlik Oranı Üçüzlük Oranı Dördüzlük ve Daha Fazlası Ciftleşme Sayısı
(Doğan Kuzu Sayısı )
16.2 0.0 0.0 37(29)
Annesi(-BG034001301647) hayvan parametre verileri:
İkizlik Oranı Üçüzlük Oranı Dördüzlük ve Daha Fazlası Ciftleşme Sayısı
(Doğan Kuzu Sayısı )
0.0 0.0 0.0 2(1)
Bu Hayvana ve Aile Bireylerine Yapılan Tedaviler:
Babası(ES2018-0919-TR17004310817) Yapılan Tedaviler:
Annesi(ES2018-0892-TR17004282912) Yapılan Tedaviler:
Tarih Tedavi Miktar
08.06.2022 K99 2
Babasının babası(MC2018-0200-MC2018-200) Yapılan Tedaviler:
Babasının annesi(ES2018-0025-HU1141109159) Yapılan Tedaviler:
Annesinin babası(KP2018-0300-KP2018-300) Yapılan Tedaviler:

 

Sürü takibi nedir

 

Sürü takibi çiftliğin muhasebesidir. Muhasebe denilince akla ilk gelen gelir/gider dengesidir. Bu durum para üzerinden konuşulur. Halbuki bir çiftlikte paranın ana kaynağı hayvanlardır. Sürü takibi yaptığımızda hayvanlarımızı takip ediyoruz, aslında muhasebemizi biliyor oluruz. En iyi hayvanları seçerek, en verimsizlerini daha fazla bakmayarak bıçaklık yapıp nakite dönüştürerek sürdürülebilirliğimizi arttırmış oluruz. Akıllı çiftlik yönetim sistemlerinde sürü takibi yapabilmek için çipli hayvan takip sistemleri kullanırız. Çipli takip dediğimiz rfid küpe yani çipli küpeler aklımıza gelir. Peki çipli hayvan takip etmezsek ne olur? Çipsiz küpe ile sürü takibi yapamazmıyız ? Elbette yapabiliriz. Çipli hayvan takibinin avantajı özellikle çok hayvan sayısı (200 hayvan üzerinde) olduğunda işlemleri hızlı ve pratik yapabilmek, hatasız yapabilmek, iş gücünden kazanç sağlayabilmektir. Ayrıca akıllı çiftlik sistemimizde çipli küpenin getirdiği farklı avantajlarda vardır. Örneğin hayvanlarınızı otomatik tartılması, hayvanlarınızın otomatik olarak sayılması gibi avantajları vardır.

ciftliksistem® Çiftlik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

 

ciftliksistem® hayvan, tedavi, doğum, yavrulama, canlı ağırlık, hastalık gibi tüm verileri bulut ortamında saklamanıza olanak sağlar ve verileri üzerinde analizler yaparak size uyarılarda bulunur ve verim raporlar üretir. ciftliksistem® yazılımı tablet, bilgisayar veya cep telefonu ile sahada kullanılabilir. RFID (çipli) küpeler ile entegre çalışarak hayvan başında hızlı ve pratik işlemler yapmaya olanak tanır. Topladığı verilerle çiftliğinizde karlılığı artırmaya yönelik rapor ve istatistikler üretir. Veri kaybının önüne geçer, insan hatasını en aza indirir. En önemli unsurlardan birisi ise aile ağacını oluşturarak damızlık seçiminde anne, baba, anne anne, baba anne gibi bireylerin canlı ağırlık artışları, doğurganlıkları, süt verimleri, tedavileri ve diğer verileri tek tık ile raporlayabilir. Çiftlik yönetimi konusunda akıllı araçları içermektedir.


Akıllı Sürü Takibi Yazılımı şunları içermektedir.
Anasayfa(Dashboard)
● Çiftlikteki hayvanların aktif, pasif, sayı takibi yapabilir.
● Tedavi alarm takibi yapabilir.
● Günlük süt üretimi takibi yapabilir.
● Gözlemdeki ya da hamile hayvanların takibi yapabilir.
● Geçmişteki ya da gelecekteki tedavi kayıtları takvimlenip, gözlemlenebilir.
● Hayvan tip dağılımı gözlenebilir.
● Çiftlikteki padoklar ve içinde ki hayvan sayıları gözlenebilir.
Tanımlamalar
● Cari tanımlanabilir.
● Irk tanımlanabilir.
● Sürü tanımlanabilir.
● Padok tanımlanabilir.
● Tedavi türü tanımlanabilir.
● Hastalık tanımlanabilir.
● Hayvan tipi tanımlanabilir.
● Kullanıcı tanımlanabilir, kullanıcıya özel rol atanabilir.
● Silme, görüntüleme, düzenleme ve ekleme işlemlerini çeşitli sayfalar için uygulanabilir.
Yeni roller oluşturulabilir.
Hayvanlar
● Hayvanlar tip, ırk, sürü, padok, aktif, pasif gibi filtrelerle listelenebilir.
● Hayvanlar filtreler yardımıyla rapor alınabilir.
● Hayvanlar kartı görüntülenebilir. Aşağıdaki bilgiler kayıt altına alınabilir.
○ Fotoğraflar,
○ Cinsiyet,
○ Irk,
○ Doğum Tarihi,
○ Hayvan yaşı,
○ Damızlık Durumu,
○ Damızlık Puanı,
○ Küpe Bilgileri,
○ Lakap,
○ Çiftlik Küpe No,
○ Çiftlik Küpe Rengi,
○ Devlet Küpe No,
○ Devlet Küpe Rengi,
○ RFID Küpe No,
○ Konum bilgileri,
○ Aktif Padok,
○ Sürü,
○ Aile Bilgileri,
○ Doğum Numarası,
○ Baba Bilgisi,
○ Anne Bilgisi,
○ Kardeş Sayısı,
○ Kuzu Sayısı,
○ Edinme Bilgileri,
○ Edinme Tarihi,
○ Edinme Cari,
○ Edinme Yöntemi,
○ Ek Bilgi,
● Hayvanların şeceresi oluşturulabilir.
● Hayvan hareketleri kaydedilebilir (Padok hareketleri, satışlar,ölümler).
● Hamile hayvanlar listelenebilir.
● Çiftleşmeler bölümünde aşağıdaki işlemler yapılabilir.
○ Koçlama serileri oluşturulabilir. Rapor üretilebilir.
○ Süngerleme işlemi başlatılabilir. Takvimlenebilir.
○ Gözlemdeki hayvanlar (hamile olması muhtemel) listelenebilir.
○ Çiftleşmede olmayan hayvanlar listelenebilir.
○ Koç verim raporu alınabilir.
■ İkizlik oranı
■ Yaşam aralıkları
■ Ölüm nedenleri
■ Çiftleşme bilgileri
■ Çiftlikteki koçların genel istatistikleri
● İkizlik oranları
● Yavru ölüm aralıkları
● Doğum bilgileri
● Yavru ölüm nedenleri
■ Ayrıntılı filtreleme
● Muhasebe ile çiftlikteki genel gelir ve giderler kayıt altında tutulabilir.
● Toplam gelir, gider ve net kazanç görüntülenebilir.
● Cihaz ya da cihaz olmadan sayım yapılabilir.
● Hayvanların sayıldığı tarih, yer, sayı, hangi hayvan bilgisi raporlanabilir
● Canlı ağırlık artışı hesaplanabilir.
● Canlı ağırlık artışı en iyi ve en kötü 7 günlük, 15 günlük ,30 günlük veya günlük olarak
filtrelenebilir.
● Canlı ağırlık artışı tip, ırk, sürü ya da padok filtresine göre gözlemlenebilir
● Toplu süt sağım verimi kayıt altına alınabilir.
● Bireysel süt sağım verimi kayıt altına alınabilir.
● Bireysel süt sağım verimi rapor veya grafik olarak gözlemlenebilir.
● Hastalık durumu gözlemlenebilir
● Hastalıklar aktif, pasif ya da tüm hayvanlar filtrelenerek rapor üretilebilir.
● Hastalıklar, hastalığa sahip en az ya da en fazla olarak filtrelenebilir ve rapor üretilebilir.
● Hastalıklar çiftliğin genelinde gözlemlenebilir.
● Toplu tedavi girişleri yapılabilir.
● Tedavi takvimi oluşturulabilir. Aşağıdaki işlemler yapılabilir.
○ Tedavi tarihi
○ Tedavi zamanı
○ Tedavi adı
○ Tedavi tür adı
○ Miktar ve birimi
○ Tedavi açıklaması
○ Yapılma durumu ( yapıldı/ yapılacak)
○ Alarm kurulabilir
○ Hayvanlara ait önceki tedavi kayıtları listelenebilir
● Hayvanlara ait fotoğraflar listelenebilir.
● Hayvanlara ait fotoğraflar aktif, pasif, tip, ırk, sürü, padok, rfid küpe no, çiftlik küpe no, devlet
küpe no ya da lakaba göre filtrelenebilir.
● Geri dönüşüm merkezinden silinen hayvan kayıtlarına 1 ay süre boyunca ulaşılabilir. Silme
işlemi geri alınabilir

Örnek Pedigri Raporu (Pedigree) 

pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü
pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü
pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü
pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü
pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü
pedigri, pedigree, soy ağacı, soy kütüğü