Neden Sürü Takip Yazılımı Kullanmalıyız? Yasin Eymen Çelik Soruyor. | ciftliksistem
Küçükbaş sürü takip yazılımı ciftliksistem.com

Neden Sürü Takip Yazılımı Kullanmalıyız? Yasin Eymen Çelik Soruyor.


Neden ciftliksistem.com küçükbaş sürü takip yazılımını kullanmalıyız, bu sefer işin uzmanlarına sorduk. Ciftliksistem.com küçükbaş hayvan takip sistemimiz anlattık, olumlu geridönütler aldık.

Yasin Eymen Çelik ile ciftliksistem.com Küçükbaş Sürü Takip Yazılımının özelliklerini konuştuk. Rfid çipli kulak küpesinin avantajları, sistem raporlarından bahsettik. Küçükbaş sürü takibi kolaylaştıran özellikleri, ikizlilik oranı, çiftleşme raporu, süt verim raporu gibi çiftliği kâra geçirecek özellikleri konuştuk.

..
Teknolojinin gelişmesiyle ve ülkemizdeki zor koşullar göze alındığında sürü takibi yapmanın önemi daha da artıyor.. İster süt hayvancılığı olsun ister besi hayvancılığı sürümüzü kontrol altında tutmak, zayiatı en aza indirmek, süt verimini artırmak veya et verimini arttırmak istiyorsan sürü takibi yapmak zorundayız. Sürü takibi yapabilmek için çeşitli yöntemler ( excel, deftere kayıt vb.) olmasına karşın hayvan sayısı arttıkça karmaşıklık artar, sürü takibi zorlaşır. Ciftliksistem.com bu noktada sürü takibi kolaylaştırır. Girdiğiniz kayıtları düzenli olarak tutar, raporlar üretir. Hayvanlar arasındaki ilişkileri anlamlı veri haline getirir. Kullanıcı olarak süt verimi, kuzu verimi, ikizlilik oranı gibi raporlara bakarak çiftliğimizde kalması gereken yada kasaplık olması gereken hayvanların ayrımını yapmak kolaylaşır. Ayrıca canlı ağırlık ve süt verim raporu ile sürümüzün verimini arttırmaya yardımcı olur. En verimli hayvanların soy ağacı ( şecere raporu) raporu kullanılarak anne, baba, kuzu gibi akraba hayvanların belirlermesini sağlar.

Koyun sürü takibi programı cifliksistem.com'u kullanmaya başlayarak  200 başlık bir çift  yılda en az 3-4 gözden kaçan döl tutmayan koyun, aşamayan koç, kuzuları erken ölen çiftleşmeleri tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda besi hayvancılığında en çok ikizlilik, üçüzlük oranına sahip koç ve koyunları  yada en çok süt verimine sahip annelerin kuzularınında verimli olup olmadığını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Böylelikle sürünüzdeki verimsiz hayvanları ayırabilirsiniz. Ciftliksistem.com için ödediğiniz ücretin daha büyük kısmını veriminizi arttırarak geri dönüştürebilirisiniz.

Ayrıca ciftliksistem.com tarafından sağlanan hayvan sayım sistemi sayesinde hayvanlarınızı otomatik olarak sayabilirsiniz. Özellikle büyük çiftliklerde yaşanan mera'ya giden hayvanın dönmemesi, hayvanların eksilmesi konusunun önüne geçerek zararın önüne geçebilirsiniz.